Proč pečovat o drobné ptactvo
Ubývá přirozených hnízdních stanovišť
Ceny palivového dřeva jdou nahoru a to zvedá i zájem o něj u dodavatelů. Kácení menších suchých stromů je i parketa lidí vyjíždějících do lesa sice s malým vozíčkem, ale zato pravidelně a ve velkém množství. Přitom stromy suché, polámané větrem nebo nemocné jsou zdrojem přirozených hnízdních stanovišť. Na změnu politiky hospodaření v lesích jednotlivec nestačí, ale můžete se o to pokusit v rámci některé z ornitologických organizací.
Stejně tak tradiční zahrady s ovocnými nebo alespoň okrasnými stromy a záhony se začínají obnovovat až v poslední době. To je pozitivní, ale bude chvíli trvat než odezní následky doby, kdy se lidé houfně stěhovali z vesnic a venkov byl vnímám jako něco méně ... teď už se to otáčí, lidé se vracejí ke krajině, alejím, kozám, záhonkům atd. Posílením pestrosti krajiny pak působí pozitivně na přirozenou tvorbu hnízdních stanovišť i zdrojů potravy.
K rychlému navýšení hnízdních možností můžete přispět vyvěšením ptačí budky (třeba z naší nabídky). V umělých budkách však nejsou schopny zahnízdit všechny druhy našich ptáků (jejich seznam najdete zde). Těm ostatním pomůžeme jedině obnovou vhodných přirozených podmínek.
Důvody zimního přikrmování
Mohlo by se zdát, že přikrmování není potřeba, protože se zimou se ptáci byli schopni vypořádat sami po dlouhá staletí. Problémem však je míra současného ovlivnění krajiny, druhové skladby a kvality životního prostředí člověkem. Okolí lidských obydlí jsme si přetvořili k vlastním potřebám - sečeme trávu, pěstujeme jen takové stromy, keře a byliny, které nám přinášejí užitek, řada míst je zastavěných, vodní poměry krajiny jsou ovlivněny kanalizací, drenážemi atd. Tyto faktory zapříčinily úbytek přirozené potravní nabídky ptáků v našem okolí. K původnímu stavu se už asi jen těžko navrátíme a tak přikrmování ptáků a snaha o zvýšení druhové pestrosti v našem okolí je jediným východiskem z dané situace.
Děláme to sami pro sebe
Nedá se říct, že by ptáci byli na lidské pomoci existenčně závislí. Přikrmování i vyvěšování budek jim pomáhá, ale bydlení a plná krmítka pro všechny opeřence nezajistíme a na všechny se tedy nedostane. Mohli byste krmítko pořídit i sousedům, do práce, k zastávce autobusu atd., ale to by nemělo smysl. Pomáháme třeba jen na svém balkóně, přesto z toho máme radost. Možná je to zvláštní pohled, ale nejde ani tak o ty ptáčky, jako spíš o nás. Oprostí nás to od běžných starostí, připadá nám, že nás někdo potřebuje a uznává naši práci, děláme tím něco pro druhé a ptáci na krmítku jsou i vděčné objekty na sledování z okna. Někdy jsou dobrými společníky i pro starší lidi, kteří už by se o běžné domácí mazlíčky nepostarali. Občasný nedostatek krmení jim ptáci odpustí nebo se připomenou, jako Sýkora modřinka v následujícím videu:
Ing. Václav Klapetek, Ph.D.